Marmaray’da tehlike mi var :Marmaray, ilk “yapılabilirlik raporları” 1987’ye dayanan, Halkalı- Gebze arasında raylı sistemle ulaşımı sağlayacak ve boğazı “tüp geçiş” ile geçecek bir devasa ulaşım projesi.

9 Mayıs 2004’de temeli atıldı ve “Ayrılıkçeşme-Kazlıçeşme arasındaki etap 29 Ekim 2013’de hizmete açıldı.

Diğer etapların inşası devam ediyor.

İnşaat sırasında arkeolojik kalıntılar; 36 gemi, liman, tüneller, kral mezarları ve çeşitli tarihi eserler ortaya çıktı.

İzmit’ten İstanbul’a seyahat ederken, kimi zaman Kartal’dan Metro’ya biniyorum. Marmaray’la Boğazın altından geçmek beni kaygılandırıyor ve Kadıköy’de inip deniz otobüsüyle Bakırköy’e geçiyorum. Bu kaygıda yalnız olmadığımı da anladım! Bir çok eş-dost, o tüp geçişten kaygılı!

Bir süre önce, Marmaray’ın raydan çıktığı ve yolcuların tünel içinde yürümek zorunda kaldıkları haberini görünce kaygılarım biraz daha arttı! Yapılan açıklamada; “teknik arıza” gerekçesi gösteriliyordu.

İlginç olan şu ki; Üsküdar Belediyesi Meclis üyesi ve İnşaat Mühendisi Nezih Küçükerden bir açıklama yaptı ve dedi ki; “Proje aceleye gelmişti! Proje ve uygulamada yanlışlar var. Hatanın bulunup çözülmesi lazım. Yoksa bu tür sorunlar yine yaşanır.!”

Hatırlanırsa, Marmaray 29 Ekim 2013’de hizmete girdikten bir gün sonra ilk kaza yaşanmıştı! Kısa süreli elektrik kesildi ve seferdeki tramvay raydan çıktı!

Bu arada, internet ortamında Marmaray’la ilgili ortaya atılan bir iddia kaygıları daha da yükseltti!

Özetle söylenen şu; “1600 metre uzunluğundaki batırma tüpte jeolojik deformasyonlarla karşılaşıldı ve bu olay aylardır biliniyor. Yüklenici firmanın defalarca uyarmasına karşın bu olay kamuoyundan gizleniyor. Batırma tüp güzergahında aluviyon ve denizel çökeller hareketliliği nedeniyle, henüz kırılma noktasına gelmemiş olmakla birlikte büyük bir eğrilme saptanmıştır. Bu eğrilme, boru içindeki raylara da intikal ettiğinden taşıma aracının raydan çıkmasına neden olmuştur.”

Bu, korkunç bir iddia!

Boğazın altından geçen botunun kıvrılması, oturduğu yerden birkaç santim kayması bile felaket demek!

İşin teknik yönünü bilen uzmanların ortak görüşleri; “Bu iş, seçim hesapları ile aceleye getirildi!” Bu tür projelerin normal koşullarda tamamlanma süreci vardır ve bu süreyi kısıtlarsanız, felaketler kaçınılmaz olur!..”

Aklıma, Körfez Köprüsü temel atma töreninde, zamanın Başbakanı Erdoğan’ın yüklenici firma ile işin teslim süresini kısaltma pazarlığı geldi!

Ben artık o köprüden de geçemem!..

Hepsi bir yana; iddialar ciddi ve büyük kaygı verici. İşin uzmanlarının görüş ve önerilerine saygı duyulmasında fayda var.

marmarayda-tehlike-mi-var

Kaynak : Mustafa Küpçü – www.kocaeligazetesi.com.tr

Reklamlar