Expo raylı sistem hattında açılış zamanı :CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, cuma günü törenle kapılarını açacak EXPO 2016 Antalya için Antalya’ya geliyor. Öncesinde Kepez Arena’da 41 projenin açılışında buluşacak Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu için kentte tüm yaya üst geçitleri afişlerle donatıldı.

EXPO 2016 Antalya’nın açılışı için cuma günü Antalya’ya gelecek Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu ve onlara eşlik edecek heyetlerin saat 14.00’de Antalya’da olması bekleniyor. Ayrı uçaklarla Antalya’ya gelecek devletin en üst kademesi, havalimanından Antalya Valiliği’ne geçecek. Buradaki ziyaretin ardından heyetin adresi, toplu açılışların yapılacağı Kepez Arena olacak.

KİMLER KATILACAK?

Açılışlarda Erdoğan ve Davutoğlu’na Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır, Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun eşlik etmesi bekleniyor. Açılışlarda raylı sistem projesi nedeniyle Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ve EXPO Antalya Ajansı’nın yönetim kurulu başkanı olmasıyla da Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik ev sahibi olarak yer alacak.

EMNİYETTE İZİNLER KALDIRILDI

Kepez Arena’daki toplu açılış töreninde 841 milyon lira tutarında 41 projenin açılışı gerçekleştirilecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu’nun yapacağı açılış için kentte neredeyse tüm yaya üst geçitlerine pankartlar yerleştirildi. Açılışların yapılacağı bölgelere Cumhurbaşkanı ve Başbakanın fotoğrafları asıldı. Açılışlar nedeniyle il emniyet müdür yardımcıları dahil polis tam kadro görev alacak. Antalya Emniyeti’nde şu ana kadar 2 bin 965 polis memuruna açılışlar için görev yazıldı.

AÇILIŞI YAPILACAK YATIRIMLAR

Toplu açılış töreninde 17 Eylül 2015’te inşaat çalışmalarına başlanan, ihale şartnamesinde 10 Aralık 2016’da tamamlanması öngörülürken EXPO açılışı için sürdürülen hummalı çalışmayla 150 günde tamamlanan 310 milyon 800 bin TL’lik Antalya 2’nci aşama raylı sistem hattıyla birlikte 10 milyon 100 bin lira bedelli raylı sistem araçlarının ilk etap teslimi gerçekleştirilecek. Açılışlarda ayrıca Büyükşehir Belediyesi’nin yaklaşık 175 milyonluk yatırımla gerçekleştirdiği yeni yolların, TEİAŞ 19’uncu Bölge Müdürlüğü’nün Antalya, Alanya ve Serik’te gerçekleştirdiği 97 milyon liralık yatırımların, DSİ Bölge Müdürlüğü’nün 76 milyon liralık Alanya, Kumluca, Korkuteli, Manavgat’da gerçekleştirdiği yatırımların açılışı yapılacak. Bunun yanı sıra, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Akseki’den Kaş’a yapımını tamamladığı okullar, Karayolları Bölge Müdürlüğü’nün 12 milyon liralık Demokrasi Kavşağı üst geçit köprüsü ve Havalimanı Köprülü Kavşağı, Kamu Hastaneleri Birliği’nin Serik’te 10 yataklı devlet hastanesi, Kredi Yurtlar Kurumu’nun Korkuteli’de 300 kişilik öğrenci yurdu, İl Emniyet Müdürlüğü’nün Akseki, Gündoğmuş ve Kaş’ta yapılan hizmet binaları ve Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın İncekum Tabiat Parkı’nda yaptığı yatırımların açılışı yapılacak.

ERDOĞAN DİREKSİYON BAŞINDA

Kepez Arena önü Seyhan Caddesi’nden yapılacak toplu açılış töreninin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindekiler, önce Antalya Havalimanı’na bağlanan yeni Altınova yolunda incelemelerde bulunacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu yolda otomobil kullanması beklenirken, sonraki durak Meydan’dan havalimanı bağlantısıyla EXPO fuar alanına uzanan Antalya 2’nci etap raylı sistem hattına geçilecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada da direksiyona geçip vatmanlık yapacak.

EXPO’DA DEV AÇILIŞ

Açılış ve incelemelerin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve bakanlar EXPO 2016 Antalya’nın açılışına geçecek. EXPO’da açılış törenlerinin başlama saati ise 17.30 olarak belirlendi. Heyete burada TBMM Başkanı İsmail Karaman da dahil olacak. EXPO açılışına Türk heyetin yanı sıra, 11 ülkeden tarım, dışişleri ve ticaret bakanları katılacak. Bunun yanı sıra EXPO’ya katılan 52 ülkeden yabancı misyon temsilcileri, büyükelçiler açılışta yer alacak. Açılış töreni, EXPO’nun 5 bin 3 kişilik kongre merkezinde gerçekleştirilecek. Cumhurbaşkanlığı himayesindeki açılış töreninin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve heyet, alanda bazı noktaları ziyaret edecek. EXPO göletinin yanında bulunan şakayık terasında düzenlenecek etkinlikle açılış törenleri tamamlanacak.

expo-rayli-sistem-hattinda-acilis-zamani