TCDD Adapazan – İstanbul Kuzey Geçişi Demiryolu ÇED süreci başlayan projenin halkın katılım toplantısı 10 Mayıs 2016 tarihinde gerçekleştirilecek

TCDD Genel Müdürlüğü’nce yapımı planlanan Adapazarı – İstanbul Kuzey Geçişi Demiryolu Projesi ile ilgili hazırlık çalışmaları devam ediyor.

Çevresel Etki Değerlendirme süreci başladı ve ÇED Başvuru Dosyası halkın görüşüne açıldı. Halkı proje hakkında bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak amacıyla 10 Mayıs 2016 tarihinde Halkın Katılım Toplantısı düzenlenecek.

Adapazarı-İstanbul Kuzey Geçişi Demiryolu projesi; Ankara ile İstanbul İlleri’ni birbirine bağlamayı amaçlayan Sincan – Çayırhan – İstanbul Demiryolu Projesi’nin Ankara – Kocaeli (1-kesim) ve Sarıyer Başakşehir (3.kesim) arasındaki Kocaeli ve İstanbul İlleri idari sınırları içerisinde planlanan hattı kapsıyor.

Kocaeli İli, Kartepe İlçesinden başlayacak olan projenin güzergahı, Kocaeli İli, İzmit, Derince. Körfez ve Gebze İlçeleriııi geçtikten sonra İstanbul İli, Tuzla,Pendik, Sultanbeyli, Kanal, Sancaktepe, Maltepe, Ataşehir, Ümraniye ve Çekmeköy İlçelerini geçerek Beykoz İlçesi’nde (3. Köprü başlangıcı) sonlanacak.

Planlanan güzergah, 0+000 ile 111+589.12 kilometreleri arasındaki 111.589,12 km uzunluğundaki hattı kapsıyor. Projenin inşaat sürecinde, 12.118.280 m3 kazı ve 3.452.294 m3 dolgu yapılması planlanıyor.

Topoğrafyanın ya da alan vasfının uygun olmadığı kısımlar, tünel ya da viyadük gibi yapılarla geçilecek ve 19 adet viyadük ve 23 adet tünel yapılacak. Demiryolu hattının karayolu ile kesişen kısımlannda yaya ve araç trafiğini engellememek adına 17 adet alt geçit, 13 adet üst geçit inşa edilecek. Proje kapsamında hem yük hem de yolcu taşınması amacıyla geliş – gidiş olmak üzere 2 ayrı hat halinde ve hızlı tren standartlarma göre projelendirilme yapıldı. Projenin tamamlanması ile birlikte Ankara – İstanbul arası seyahat süresinin 1,5 saate indirilmesi amaçlanıyor. Planlanan hat, Kocaeli İli, Kartepe İlçesi`nden başlayarak, İzmit, Derince, Körfez, Dilovası ve Gebze İlçeleri’nden geçip İstanbul İl sınırlarından girecektir. İstanbul İli’ne Tuzla İlçesinden giren hat, sırası ile Pendik, Sultanbeyli, Kartal, Sancaktepe, Maltepe, Ataşehir, Ümraniye, Çekmeköy ve Beykoz İlçeleri’nden geçerek, yapımı devam eden 3. Köprü’ye ulaşacak. Adapazarı – İstanbul Kuzey Geçişi Demiryolu Projesi Etüt Proje ve Mühendislik Hizmetleri İşi” ihalesini SWS – Pegaso ortak girişimi kazanmıştı.

adapazan-istanbul-kuzey-gecisi-demiryolu-ced-sureci-baslayan-projenin-halkin-katilim-toplantisi-10-mayis-2016-tarihinde-gerceklestirilecek

Reklamlar