EXPO için raylı rekoru :Antalya Büyükşehir Belediyesi EXPO 2016 alanına ulaşım için 8 ay gibi kısa bir sürede 19 kilometre raylı sistem hattı inşa etti. Hat, 420 milyon liraya, 8 raylı sistem aracı ise 100 milyon liraya mal oldu

Antalya Büyükşehir Belediyesi Meydan’dan EXPO 2016 Antalya alanına uzanan raylı sistem hattının yapımından kendisine ait rekoru kırdı. Daha önce bir buçuk senede 11 kilometre raylı sistem hattı inşa edilen Antalya’da bu sefer 8 ayda 19 kilometre hat tamamlanarak yeni bir rekor kırıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in ilk döneminde kazandırdığı Meydan-Kepez hattını Aksu ilçesindeki EXPO 2016 Antalya alanına kadar uzatan 19 kilometrelik ikinci etap raylı sistem hattı çok kısa bir sürede tamamlandı. Toplam 420 milyon liraya mal olan projede hat yapımını Ulaştırma Bakanlığı, 8 raylı sistem aracını ise 100 milyon liranın üzerinde bir bedelle Antalya Büyükşehir Belediyesi temin etti.

TRAMVAY AĞI ŞEHRİ SARDI
İkinci etap raylı sistem projesi, Meydan’dan başlıyor ve Aspendos Bulvarı boyunca devam ederek, EXPO 2016 Antalya durağında son buluyor. Ayrıca güzergâh 2.4 kilometre uzunluğundaki bir kol ile Antalya Havalimanı’na da bağlanıyor. Sistemde her biri 75 metre uzunluğunda, hemzemin tipte toplam 15 istasyon yer alıyor. Öte yandan Büyükşehir Belediyesi, Antalya’yı 3’üncü etapla buluşturmak için kolları sıvadı. Varsak- Meltem arasındaki 3’üncü hattın bu yıl içinde temelinin atılması hedefleniyor.

expo-icin-rayli-rekoru