İzmir’de Tramvay Projesi Tam Gaz :İzmir Büyükşehir Belediyesi raylı sistemi yaygınlaştırmak için kent içi trafiği rahatlatacak kentin iki yakasında Konak ve Karşıyaka Projesi’ni başlatmıştı.

Konak Tramvayı 13 km uzunluğunda olması planlanan Fahrettin Altay Meydanı-Halkapınar arasında 19 durakla hizmete geçecek. Şair Eşref Bulvarı’ndaki dut ağaçlarının korunması için değiştirilen proje gidiş ve geliş olmak üzere ikiye ayrıldı.

9.8 km uzunluğunda olması planlanan Alaybey-Mavişehir arasındaki Karşıyaka Tramvayı 15 duraktan oluşuyor. 14 duraktan oluşan Karşıyaka Hattı’nın ray döşeme çalışmalarında büyük bir ilerleme kaydedildi. Trafik yoğunluğunun azalması ve tekerlekli araçların yaydığı zehirli gazların düşürülmesinin de hedeflendiği tramvaylar tek seferde 285 yolcu taşıyabilecek. Deniz ulaşımını daha çok kullanan Karşıyaka halkı tramvaylar sayesinde konforlu bir ulaşım sağlayacak.

Tramvay projesinin doğayı tahrip etmeyeceği şekilde tasarlandığı belirterek çevreye olumlu bir şekilde hayata geçirilecek. Tramvay çalışmaları nedeniyle felç olan İzmir trafiği halkı isyan ettiriyor. Çalışmalar nedeniyle Mustafa Kemal Sahil Bulvarı’nda 3 şeritli yolun 2 şerite düşmesi caddede uzun kuyrukların oluşmasına neden oldu.

Çalışmalar nedeniyle sahil bulvarında oturan vatandaşların araçlarını Mithat Paşa Caddesi’ne park etmesi bu caddede trafiğin yoğunlaşmasına neden oldu. Normalde yol kenarına park eden araçlar yüzünden trafiğin kilitlendiği caddede artık tramvay çalışmaları nedeniyle trafik yaşanıyor. Aynı sorunu Karşıyaka halkının da çektiği şehirde Karşıyaka’ya giriş yapan araçlar çalışmalar nedeni ile uzun kuyruklar oluşturuyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden de sorunların geçici olduğunu yönünde açıklama geldi.

Geçtiğimiz ay Mustafa Kemal Sahil Bulvarı’ndaki otopark çalışmalarının ilk etabının tamamlanması ile tekrar hizmete açıldı. Yeni otoparkın kapasitesi arttırılarak 284’e çıkarıldı. Göztepe İskelesi karşısındaki P otoparkı açılan yeni bir kapıyla tek yön uygulamasına geçildi.

izmirde-tramvay-projesi-tam-gaz

Reklamlar