TÜDEMSAŞ Sayesinde Sivas Yatırımcıların Yeni Gözdesi Oldu : Birçok ülkede farklı iş kollarında üretim yapan dünya devi Greenbrier şirketi yöneticileri Sivas’taki iş potansiyelini değerlendirmek ve Demiryollarındaki gelişmeleri yakından incelemek üzere TÜDEMSAŞ’ı ziyaret etti. TÜDEMSAŞ Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Koçarlan’la görüşen şirket yöneticileri birlikte yürütülebilecek iş imkanları ve Sivas’a yapılabilecek yatırımları değerlendirdiler.

Greenbrier şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Ambassador Charles J. Swindells, Yönetim Kurulu Üyeleri Thomas Müller ve Willian A. Furmani, Greenbrier’ın Ortadoğu sorumlusu Gary Griffiths, Summit Strategies şirketinden Jim Beall ve Amsted Rail firmasından Eric P. Luhmann’dan oluşan grup TÜDEMSAŞ Genel Müdürü Yıldıray Koçarslan’ın makamında bir araya geldiler. Yıldıray Koçarslan şirketi yöneticilerini Türkiye demiryollarına 2002 yılından bugüne yapılan yatırımlar ve gelecek hedefleri hakkında bilgilendirdi.

Türkiye’deki yük vagonlarının yenilenmesi gerektiğine ve bu anlamda ülkemizin iş potansiyelinin yüksek olduğuna vurgu yapan Koçarslan “Son 10 yılda, vagon üretimi ve onarımında Türkiye’de yaklaşık 4 buçuk milyar Euro‘luk bir pazar bekliyoruz. Türkiye dışındaki diğer ülkelerde ise, Avrupa’daki yük vagonu sektöründe önümüzdeki 10 yılda 10 milyar dolarlık bir pazar beklentisi var. Uluslararası araştırmalar bunu gösteriyor. Alternatif pazarlar; Ortadoğu ve Avrupa pazarları için beraber olunduğu sürece, bölgemize yatırım olduğu sürece önümüz açık olacaktır.” dedi.

Sivas’ın konum itibari ile demiryollarına yatırım yapmak için en uygun şehir olduğuna vurgu yapan TÜDEMSAŞ Genel Müdürü Yıldıray Koçarslan, bu bölgenin insanlarının daha önce yatırım olmadığı için İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyük şehirlere göç ettiklerini, şimdi ise, o göçü durdurmaya ve geri getirmeye çalıştıklarını söyledi.

Greenbrier şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Ambassador Charles J. Swindells birçok ülkede yatırımları bulunduğunu belirterek Türkiye’ye de yatırım yapmak istediklerini belirtti. Gerekli görüşmeler ve incelemelerden sonra nihayi kararı vereceklerini söyleyen Swindells, “Biz, coğrafi olarak Türkiye’nin önemli bir konumda olduğunu düşünüyoruz. Bunu bütün dünya biliyor ki; demiryolu taşımacılığı temiz bir taşımacılık.İnsanları birbirine bağlayan, sanayiyi geliştiren bir sektör. Biz de zaten bunun farkındayız. Bunun da bir ucundan destek olmak amacıyla Türkiye ye gelmek istiyoruz.” dedi.

Görüşmelerin ardından Greenbrier şirketi yöneticileri TÜDEMSAŞ Genel Müdürü Yıldıray Koçarslan eşliğinde Vagon Üretim ve Onarım fabrikaları başta olmak üzere, yeniden modernize edilen malzeme stok sahaları, fabrika alanları, üretim hatları, kalite kontrol laboratuvarı, Kaynak Eğitim ve Teknolojileri Merkezi ile Ar-Ge birimini gezdiler.

tudemsas-sayesinde-sivas-yatirimcilarin-yeni-gozdesi-oldu

Reklamlar