Kars Lojistik Merkezi Temmuz’da İhaleye Çıkacak :Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları Genel Müdürü İsa Apaydın, incelemelerde bulunarak için geldiği Kars’ta, Kars Lojistik Merkezinin kurulacağı alanda incelemelerde bulundu.

AK Parti Kars Milletvekili Ahmet Arslan, İl Başkanı Adem Çalkın ve İl Genel Meclis Başkanı Necati Dallı ile birlikte bölgede incelemelerini tamamlayan Apaydın, Kars Lojistik Merkezin, uygulama ve güzergah projelerinin tamamlanmak üzere olduğunu açıkladı.

Genel Müdür Apaydın, Lojistik Merkezin yol ihalesinin önümüzdeki Haziran ayında, merkezin yapım ihalesinin de Temmuz ayında yapılacağının müjdesini verdi. Hizmete sokulduğunda 500 kişin istihdam edileceği merkezin, 300 Bin metrekare alanda ve 412 Bin ton kapasiteli olacağını açıklayan Apaydın, mevcut Kars – Erzurum Demiryolu ile merkez arasında 6 kilometre uzunluğunda bir ara bağlantı hattının inşa edileceğini de belirtti.

Paşaçayır Yolu üzerinde Çimento Fabrikası yolu ile Organize Sanayi Bölgesi arasında kurulacak olan Lojistik Merkezin, Kars’ın sanayisinin gelişmesiyle birlikte, genişlemeye elverişli bir şekilde tasarlandığını da açıklayan Apaydın, merkezin ilimize kazandırılması için Kars Milletvekili Ahmet Arslan’ın da yatırım alanlarında ve proje aşamalarında önemli katkıları olduğunu söyledi. Apaydın ayrıca: “Bizler Devlet Demiryolları olarak, Ulaştırma Bakanlığımızın da destekleriyle projelerimizi hazırladık. Şu anda tamamlanma aşamasındadır. İnşallah Kars’ımıza hayırlı bir hizmet olacaktır.”dedi.

AHMET ARSLAN: “ULUSLARARASI TAŞIMA KORİDORLARI BAKIMINDAN, ÜLKEMİZİN KONUMU SON DERCE ÖNEMLİDİR”

Devlet Demir Yolları Genel Müdürü İsa Apaydın’ının ardından açıklamada bulunan AK Parti Kars Milletvekili Ahmet Arslan da, Uluslararası taşıma koridorları bakımından, Ülkemizin konumunun son derce önemli olduğunu söyledi. Ülkemizin bu jeopolitik konumundan yararlanmak adına Türkiye’nin dört bir yanında demiz, hava ve karayolları gibi bütün sektörlerde birçok projenin hayata geçirildiğini de söyleyen Arslan: “Bu projelerle, Ülkemizin Doğu ucundaki Kars da, Lojistik Merkez, Bakü Tiflis Kars Demiryolu, Kars, Iğdır, Nahçıvan yolu ile taçlanıyor. Bu projelerin hayata geçirilmesi için çaba sarf eden Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayip Erdoğan, Başbakanımız Ahmet Davutoğlu ve Bakanımız Binali Yıldırım’a müteşekkiriz. “dedi.

GENEL MÜDÜRÜMÜZÜN TECRÜBELERİNDEN FAYDALANACAĞIZ

Devlet Demir Yolları Genel Müdürü İsa Apaydın’ın henüz bu göreve geldiğini de belirten Arslan, kendisiyle geçmişte 10 yıl birlikte çalıştığını belirterek, kendisinin tecrübe ve birikimlerinden Kars’ın da faydalanacağını söyledi.

Bu projelerin devamı ve bir an öncede tamamlanması noktasında Apaydın’ın desteklerini esirgemeyeceğini de belirten Arslan: “Genel Müdürümüz İsa Apaydın, genel müdürlük koltuğuna oturduktan sonra ayağının tozuyla ilk ziyaretini Kars’a gerçekleştirdi. Lojistik Merkezin projelerini ilk defa bizlerle paylaştı. Yaklaşık 10 yıl kendisiyle mesai arkadaşlığı yaptık. Ulaştırma Bakanlığının projelerini masaya yatırırken, çözümler bulurken, genel müdür yardımcısı iken, genel müdürümüz oldu. Kars’taki projelerinin şekillendirilmesi için katkı sunması nedeniyle kendilerine teşekkür ediyoruz. Çünkü yeni bir genel müdürümüze bir projeyi gidip anlatmak biraz zaman alır. Ama bizim öyle bir derdimiz yok. Çünkü Sayın Apaydın her üç projeyi en az bizler kadar biliyor ve yakından ilgileniyor. Çünkü yıllardı kendisi bu işin içindedir. İnşallah Sayın Genel Müdürümüzün bu tecrübelerinden ve Kars’a olan ilgilerinden faydalanacağız. Sayın Genel Müdürümüzün bizlere bu gün verdiği müjde çok önemliydi. Çünkü bizlerde bu zamana kadar Lojistik Merkezin uygulama projeleri bitmediği için hep yuvarlak konuşuyorduk. Bundan sonrada işin takipçisi olacağız ve lojistik merkezin bir an önce Kars’ın ve Ülkemizin ekonomisine ve istihdamına katkı sunmasını göreceğiz. Lojistik Merkez ile Kars Tren Yoluna 6 Kilometre uzunluğunda doğu ve batı eksenli bir bağlantı hattı da olacak. Aynı zamanda Kars Çimento Fabrikasına da bağlantı yolu olacak. Çünkü Çimento Fabrikamızdan da önem arz eden bir yük nakli oluyor. Önemli olan bölgemizin sanayisinin buradan faydalanmasıdır. “dedi.

KARS LOJİSTİK MERKEZİNİN MUHTEVİYATINDA NELER OLACAK?

Öte yandan Devlet Demir Yolları Genel Müdürü İsa Apaydın’ın kurulacak olan Kars Lojistik Merkezin muhteviyatını ise şu şekilde sıraladı:

Kars Lojistik Merkezi tamamlandığında yaklaşık olarak 500 kişilik istihdam sağlayacak. İçerisinde çeşitli büyüklükte depolar, kara ve demiryolu bağlantılı depolar, konteynır yükleme ve boşaltma ve stok alanları, dökme yük boşaltma alanları, bakım onarım ve yıkama tesisleri yer alacak. Ayrıca akaryakıt istasyonları, sosyal ve idari tesisler, bakım, onarım ve yıkma tesisleri, gümrük hizmet binaları, sosyal ve idari tesisler, müşteri ofisleri, personel ofis ve sosyal tesisleri, tır parkı, bankalar, restoranlar, oteller, büfeler, iletişim ve gönderim merkezi ile tren teşkil kabul ve sevk yolları da tesis edilecek.

Merkez bunlara ilaveten 2 adet yükleme boşaltma rampa yolu, 1 adet baş rampa yolu, 1 adet hattı cari, 3 adet yükleme – boşaltma ve gare yolu, 1 adet otomatik boşaltma yolu, 7 adet tren teşkili, manevra ve sevk yolu, 1 adet tehlikeli madde boşaltma yolu, 1 adet vinç yolu, 10 adet, loko- vagon- yol bakım atölye yolları, 1 adet kantar yolu ve 1 adet döner köprüyü de içinde barındıracak.

Merkezin açık alanlarında ise rampa ve yükleme -boşaltma alanları, yükleme – boşaltma rampası ve baş rampası, yükleme – boşaltma ve stok alanı, tehlikeli boşaltma alanı, otomatik boşaltma tesis alanı Konteynır sahası, tır park alanları ve gümrüklü sahasının yanı sıra, kapalı alanlarda da, 2 katlı otoparklı Lojistik Müdürlüğü hizmet binası, sosyal tesisiler, trafik, diğer tesisler, idari binalar, loko ve vagon bakım onarım atölyesi yer alacak.

kars-lojistik-merkezi-temmuzda-ihaleye-cikacak

Reklamlar