Çorum İş Dünyası Demiryolu ve Havaalanını Bekliyor : Çorum Sanayicileri ve İşadamları Derneği (ÇORUMSİAD) Başkanı Murat Kılıçoğlu yaptığı açıklamada kesin proje ihalesi sonuçlanan Delice-Çorum Demiryolu hattı projesinde emeği geçen tüm kurum ve kişilere teşekkür etti.

Demiryolu’nun Çorum’un ekonomik ve sosyal hayatına eşsiz katkıda bulunacağının altını çizen Murat Kılıçoğlu, “Yüksek navlun maliyetleri ile rekabetçi piyasalarda dezavantajlı konumda bulunan sanayicilerimiz yük treni sayesinde uygun taşıma koşulları ile ulusal ve uluslar arası piyasaya nihai ürünlerini daha rekabetçi fiyatlarla sunma imkanı yakalarken, turizm potansiyeli yüksek olan İlimize gelmeyi düşünen yerli ve yabancı turistler için de yolcu treni İlimizin tercih sebebi olmasını sağlayacaktır” dedi.

Amasya-Merzifon Havaalanının 1 Haziran itibariyle 5 ay bakıma alınarak kapatılacağının öğrenilmesiyle tekrar gündeme gelen Çorum Havaalanı konusuna da değinen Kılıçoğlu, 2015 yılı boyunca toplamda 625 milyon dolar dış ticaret hacmi olan bir şehir olarak Çorum Havaalanının zaruri bir ihtiyaç haline geldiğini vurguladı.

Kılıçoğlu açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Yaklaşık 1 milyar TL maliyetle deniz doldurularak yapılan Ordu-Giresun ve Artvin-Rize Havaalanları ülkemiz için gurur verici ve takdirle karşılanan yatırımlardır. Geçen yıl faaliyete geçen Ordu-Giresun Havaalanı bölgenin ticari hareketliliğini artırırken büyükşehirlerden hafta sonları için turistik seyahatleri de fazlalaştırmıştır. Yatırım aşamasında olan Rize-Artvin Havaalanı da bölgeye şimdiden heyecan getirmiştir. Bu dört ilin hepsinin toplam dış ticaret hacmi 780 milyon dolar ile neredeyse Çorum ile aynıdır. Nüfus olarak ta bu illerden sadece Ordu ilinin nüfusu Çorum’dan fazladır.

Bir dönem ‘Anadolu Kaplanı’ olarak nitelendirilecek kadar girişimci olan Çorum Sanayicileri ve İşadamları kendilerine sunulan bütün imkanları fazlasıyla değerlendirerek şehrimizden dünya markaları çıkarmışlardır ve üretim anlamında bulundukları sektörde söz sahibi olmuşlardır. Fakat havaalanı eksikliği ile orta ve uzun vadede diğer şehirlerdeki rakipleri ile rekabet edemez hale gelme tehlikesi vardır. Gelişen dünyaya entegre olmayı hedefleyen yeni girişimci arkadaşlarımız veya aile şirketinin başına geçen işadamlarımız ulaşım sıkıntısı yaşadıklarını her platformda dile getirmektedirler. Hitit Üniversitemiz, Çorum Demiryolumuz, Organize Sanayimiz, Gümrüğümüz, duble yollarımız, AVM’miz ve turizm ile ticaret potansiyellerimizin yanına eklenecek Çorum Havaalanının şehrimizin ve devletimizin 2023 vizyonuna eşsiz bir katkı sağlayacağını düşünüyorum. Çorum sanayicileri ve işadamları olarak üzerimize düşecek her konuda ilgili kurum ve kuruluşların yanında olduğumuzu belirterek Çorum Demiryolunun projelendirilmesinde emeği geçen herkese tekrar teşekkür ediyorum.”

corum-is-dunyasi-demiryolu-havaalani-bekliyor

Reklamlar