TCDD 3. Bölge Alsancak-Eğirdir Demiryolu Hattı Kemer- Gaziemir İstasyonları Arasında 3. Hat İlavesi Projesi ÇED süreci başladı

T.C. Devlet Demiryolları İşletmesi 3. Bölge Müdürlügü tarafından gerçekleştirilmesi planlanan, “Alsancak – Eğirdir Demiryolu Hattı Kemer – Gaziemir İstasyonları Arasında 3. Hat İlavesi projesi için ETC Çevre firması tarafından hazırlanan Çevresel Etki Değerlendimıe (ÇED) raporu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunuldu.

TCDD 3. Bölge Müdürlüğü yatırımındaki “Alsancak – Eğirdir Hattı Kemer – Gaziemir İstasyonlan Arasında II .Hat Yapılması İşine Ait Etüt – Pnoje Mühendislik Alımı” işi Enye İnşaat tarafından gerçekleştirildi.

Projeye göre Kemer – Gaziemir istasyonlan arasında yapılması planlanan 3. hat ilave projesi, mevcut İZBAN hattına paralel inşa edilecek. 8.5 milyon TL kaynak ayrılarak Kemer- Gaziemir arasında tünel açılacak. Bu 3. hatta yük trenleri yönlendirilecek. Böylece, İZBAN yolcu trenleri de zaman zaman yük trenlerinin geçmesini beklemek zorunda kalmayacak.

TCDD ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ortak projesi İZBAN`a Kemer Gaziemir arasında 3. hat inşa edilecek. Hem yolcu hem yük trenleıinin kullandığı mevcut hatta paralel inşa edilecek tülnel ve yeni hat ile sistemdeki yükün hafifletilmesi planlandı. Proje kapsamında mevcut hattın dışında tünel ile yeni bir yol açılacak. Kemer’den girecek olan yeni üçüncü hat 14 kilometre sonra Gaziemir sınırlarından çıkacak. Hattın 4.2’inci kilometresinden itibaren başlayacak tünel, 6.4’üncü kilometresinde son bulacak. Tünel çıkışının ardından hat, mevcut hatta paralel olarak devam edecek. TCDD’nin yük trenleri için yapacağı bu üçüncü hat Alsancak Limanı ile Güney’deki güzergahı birbirine bağlayacak. Kemer – Gaziemir İstasyonları arasında III. hat ilave projesi kapsamında yapılması planlanan altyapı ve üstyapı işleri ve yine proje kapsammda planlanan sanat yapılarının kurulması için toplam proje bedeli 975.650 TL olarak belirlendi. Aşağıda proje bedeli hesabına konu olan iş kalemleri ve bedelleri (TL) şöyle:
Yapılacak İşler Bedeli Proje Bedeli Hesabı
Tünel Açma 8.000.000
Alt Yapı İşleri 235.000
Üst Yapı İşleri 2l5.000
Menfezler 180.650
Köprüler 345.000
Genel Toplam 8.975.650

alsancak-egirdir-demiryolu-hatti-kemer-gaziemir-istasyonlari-arasinda-3-hat-ilavesi-projesi-ced-sureci-basladi